Czerwcowe spotkanie z cyklu „Śniadanie z Przedsiębiorcami” zostało poświęcone tematyce nowych kierunków studiów na uczelniach publicznych w Częstochowie w roku akademickim 2019/2020, które w znaczący sposób mają zaspokoić potrzeby lokalnego rynku pracy. Na spotkaniu mieliśmy okazję gościć Pana Andrzeja Babczyńskiego, zastępcę Prezydenta Miasta Częstochowy. Wśród zagadnień poruszonych na spotkaniu przedstawione zostały nowe kierunki studiów na częstochowskich uczelniach wyższych.
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza oferuje nowe kierunki w postaci studiów dualnych. Jest to nowy sposób nauczania, pozwalający na zdobycie wiedzy praktycznej u przyszłego pracodawcy podczas studiowania. Uniwersytet oferuje w tym trybie nauczania m.in. takie kierunki jak: „Język niemiecki w obrocie gospodarczym” oraz „Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały”. Pierwszy z kierunków omówiony przez panią dr Małgorzatę Niemiec-Knaś, Kierownika Zakładu Nowoczesnych Technologii w Nauczaniu Języków Obcych z Instytutu Filologii Obcych UJD, zapewnia studentom w ostatnim roku studiowania 6 miesięcy praktyk oraz 3-miesięczny staż w firmie ZF. Drugi z kierunków przedstawił pan dr inż. Marcin Sosnowski, Dyrektor Instytutu Techniki i Systemów Bezpieczeństwa UJD. Są to studia inżynierskie, podczas których studenci spędzają 2 lata na uczelni, a 1,5 roku na praktykach i płatnych stażach w takich firmach jak: Wulkan S.A. Odlewnia żeliwa, Fabryka narzędzi medycznych CHIRMED, czy Bocar Sp. z o.o. Produkcja nadwozi specjalistycznych. Dodatkowo kierunek oferujący specjalizacje z zakresu Virtual Prototyping i Design i Wzornictwo Przemysłowe jest finansowany prze Fundusz Europejki Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Wśród reprezentacji Uniwersytetu również mieliśmy zaszczyt gościć panią Rektor prof. dr hab. Annę Wypych-Gawrońską oraz pana dr hab. Edmunda Golisa, Dyrektora Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Obszarze Nauki i Sztuki UJD. Politechnika Częstochowska, jako druga uczelnia wyższa w naszym mieście również oferuje szereg praktycznych kierunków studiów, o czym zapewniał podczas prelekcji pan Prorektor ds. nauczania prof. dr hab. inż. Tomasz Popławski. Spośród nowych kierunków należy wyróżnić „Deasing i zarządzanie projektami” prowadzony na Wydziale Zarządzania, który wspiera nasza Agencja Rozwoju Regionalnego w postaci praktyk dla studentów. Tematyka niniejszego spotkania pokazała zebranym przedsiębiorcom, że warto podejmować współpracę z uczelniami, dzięki czemu łatwiej będzie pozyskiwać nowych i wykwalifikowanych pracowników, zaś absolwenci łatwiej znajdywać pracę.
Dziękujemy tak licznie zebranym gościom i zapraszamy na kolejne „Śniadanie z Przedsiębiorcami” po wakacyjnej przerwie we wrześniu.