Wsparcie dla przedsiębiorców

Inwestycje i inwestorzy

urzad 10Na terenie miasta Częstochowy przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi w podatku od nieruchomości na podstawie następujących uchwał:

1) uchwała nr 118.XIII.2015 Rady Miasta Częstochowy z dnia 2 lipca 2015 r. w sprawie zwolnienia z opodatkowania nieruchomości położonych w Częstochowie stanowiącego regionalną pomoc inwestycyjną http://bip.czestochowa.pl/resolutions/content/1148715,

 

2) uchwała nr 64.IX.2015 Rady Miasta Częstochowy z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie w zwolnienia z opodatkowania nieruchomości położonych w Częstochowie znajdujących się w specjalnych strefach ekonomicznych stanowiącego regionalną pomoc inwestycyjną http://www.czestochowa.pl/data/other/uchwala.64.ix.2015.2015-03-19-1.pdf,

3) uchwała nr 860/XLIX/2014 Rady Miasta Częstochowy z dnia 20 lutego 2014 r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach programu pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy http://www.czestochowa.pl/data/other/akt_1.pdf

 

Ad.1
Program pomocowy skierowany jest do przedsiębiorców, którzy zrealizują inwestycję początkową w zakresie powstania budynku biurowego na potrzeby tzw. centrów usług wspólnych.
Budynek podlegający zwolnieniu powinien posiadać powierzchnię użytkową przynajmniej 3 tys. m2 i zostać w 70% zajęty na działalność gospodarczą związaną z: oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki, obsługą prawną, rachunkowo-księgową, kadrową firm oraz obsługą rynku nieruchomości, badań naukowych, architektury i inżynierii.
Uchwała przewiduje udzielanie zwolnienia z podatku od nieruchomości maksymalnie na okres 5 lat. Przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie pomocy regionalnej zobowiązani są do zgłoszenia zamiaru korzystania z pomocy, nie później niż do 31 grudnia 2018 r.

 

Ad.2
Uchwała wprowadza zwolnienia z podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych, rozbudowanych, nadbudowanych przedmiotów opodatkowania związanych z uruchomieniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji lub zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego. Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczyć może również nabytych aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił.
Zwolnienie nie obejmuje nieruchomości, na których prowadzona jest stacja paliw, instytucja finansowa, działalność handlowa oraz w działalność w zakresie najmu lub dzierżawy nieruchomości.
Uchwała uzależnia okres zwolnienia z podatku od nieruchomości od liczby utworzonych w wyniku inwestycji miejsc pracy.
Przedsiębiorca zobowiązany będzie obsadzić każde stanowisko pracy w ciągu 2 lat od zakończenia prac inwestycyjnych oraz utrzymać zwiększony stan zatrudnienia przez okres co najmniej 5 lat (od dnia pierwszego obsadzenia stanowiska pracy) lub 3 lat w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości zostanie udzielone maksymalnie na okres:

  • 5 lat, jeśli utworzonych zostanie powyżej 15 nowych miejsc pracy,
  • 3 lat, w przypadku utworzenia od 6 do 15 miejsc pracy,
  • 1 roku, gdy zostanie utworzonych do 5 nowych miejsc pracy.

Przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie pomocy regionalnej zobowiązani są do zgłoszenia zamiaru korzystania z pomocy nie później niż do 31 grudnia 2017 r.

 

Ad.3
Uchwała zwalnia od podatku od nieruchomości grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Ze zwolnienia z podatku może skorzystać przedsiębiorca, który utworzy co najmniej 1 nowe miejsce pracy i utrzyma zwiększony stan zatrudnienia przez co najmniej 3 lata. Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się ponoszone przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą dwuletnie koszty zatrudnienia nowych pracowników (koszty wynagrodzenia brutto powiększone o obowiązkowe składki związane z ich zatrudnieniem).
Maksymalna kwota zwolnienia nie może przekroczyć 200 tys. euro w przeciągu 3 lat budżetowych (dla sektora drogowego transportu towarów 100 tys. Euro).
Zwolnienie dla małych i średnich przedsiębiorców przysługuje na okres maksymalnie 10 lat, a dla dużych przedsiębiorców maksymalnie 6 lat.
Wnioski o udzielenie ww. pomocy można składać najpóźniej do dnia 30 czerwca 2021 r.

Przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach ww. uchwał, mogą składać przedmiotowe wnioski w Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, pok. nr 3.