14.12.2015 r. w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. wraz z Krajowym i Regionalnym Punktem Kontaktowym przy Politechnice Śląskiej zorganizowała spotkanie informacyjno-edukacyjne w temacie: „Możliwości finansowania projektów w ramach programu HORYZONT 2020”. Spotkanie otworzył lider inicjatywy – Marcin Kozak – Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. O największym w historii programie finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej opowiadał Sebastian Serwiak - Zastępca Dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego oraz Katarzyna Markiewicz-Śliwa - Kierownik Biura Obsługi Projektów Europejskich Regionalnego Punktu Kontaktowego działającego przy Politechnice Śląskiej.
Przedmiotem spotkania było omówienie możliwości i korzyści jakie płyną z programu Horyzont 2020. Uczestnicy spotkania poznali zasady wsparcia sieci Krajowych Punktów Kontaktowych w procesie aplikowania o środki europejskie na badania w programie Horyzont 2020 oraz praktyczne wskazówki: jak wyszukać konkurs do naszego pomysłu – Particiapnt Portal, jak poszukiwać partnerów i jak zwiększyć swoje szanse na udział w projektach europejskich, zasady udziału, tematykę konkursów i instrumenty wsparcia.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele świata nauki i biznesu działający na terenie Częstochowy. Niniejsza inicjatywa skierowana do pracowników naukowych i przedsiębiorców miała na celu zwiększenie dostępu do informacji i zachęcenie do aplikowania o środki finansowe z programu Horyzont 2020.
Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Głównym jego założeniem jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.
W Europie istnieje około 23 milionów MŚP. Szacuje się jednak, iż tylko 22% z tych, które w ogóle przystępują do programów badawczych UE, to przedsiębiorstwa innowacyjne bądź starające się stosować strategiczno-innowacyjne podejście. Zgodnie z drugim priorytetem programu Horyzont 2020, tj. „Konkurencyjne Branże Przemysłu” UE planuje wzmocnić konkurencyjność i wiodąca rolę przedsiębiorstw w przemyśle i innowacji, aby Europa wkroczyła z powrotem na ścieżkę wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Zamierzone cele, będące okazją dla MŚP na rozwój i finansowanie, mają zostać osiągnięte na kilka sposobów. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną liczne możliwości pozyskania środków finansowych w programie Horyzont 2020 na wczesne etapy badań i innowacji obciążonych ryzykiem.
Kamila Grochowina