Wsparcie dla przedsiębiorców

Inwestycje i inwestorzy

cttczestochowiakArtykuł opublikowano w Gazecie „Częstochowiak”  nr. 28/14 dnia 26.11.2014

 

W Częstochowskim Parku Przemysłowo - Technologicznym niedawno uruchomiono Inkubator Przedsiębiorczości. Jego oferta jest adresowana do osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

 

Inkubator jest owocem Programu Wspierania Przedsiębiorczości dla Częstochowy i powstał przy udziale środków unijnych, stąd też jego preferencyjna oferta kierowana do osób rozpoczynających działalność gospodarczą.


Młodzi przedsiębiorcy, w szczególności studenci, absolwenci szkół średnich i uczelni, mogą liczyć na takie wsparcie jak: w pełni wyposażone stanowiska biurowe w ramach klimatyzowanej powierzchni typu open space (komputer, kserokopiarka, drukarka sieciowa, internet, niszczarka itp.). Dodatkowo każdy z przedsiębiorców może korzystać ze wspólnej sali spotkań, wyposażonej w infrastrukturę multimedialną, a także z pomieszczenia socjalnego.


Inkubator jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą w początkowej fazie, tj. nie dłużej niż rok, a sam pobyt w Inkubatorze także nie powinien przekroczyć jednego roku, a w wyjątkowych przypadkach - półtora roku. Stawka czynszu w wysokości 300 zł miesięcznie obejmuje: wyposażone stanowisko pracy, użytkowanie sprzętu biurowego typu drukarka i kserokopiarka, użytkowanie wspólnych pomieszczeń jak sala spotkań, pomieszczenie socjalne wraz z aneksem kuchennym, sprzątanie, ochrona obiektu wraz z recepcją, koszty energii i ogrzewania, klimatyzacja, dostęp do internetu oraz automatyczny system kontroli dostępu do pomieszczeń. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w postaci pomocy w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania, np. funduszy unijnych, a także nieodpłatne usługi doradcze o charakterze proinnowacyjnym oraz promocję na stronach internetowych i spotkaniach organizowanych przez Agencję Rozwoju Regionalnego.

 

  • Nasza firma zajmuje się sprzedażą części do maszyn CNC w systemie Fanuc. Zdecydowałam się na pobyt w Inkubatorze z uwagi na atrakcyjną cenę abonamentu, która jest dużo bardziej korzystna, niż normalny wynajem biura. Tutaj mam do dyspozycji całe wyposażenie i komfortowe warunki pracy, mogę przyjąć klientów w komfortowych warunkach. Wiadomo, że zaraz po uruchomieniu działalności większości z nas nie stać na takie wydatki jak atrakcyjne biuro, a tutaj jest do dyspozycji wszystko co jest potrzebne i to w prestiżowym biurowcu. Dobrze, że w Częstochowie w końcu coś zrobiono w tym kierunku aby wspierać młodych przedsiębiorców - komentuje Małgorzata Mucha z firmy SE CNC Polska sp. z o.o., która jako pierwsza została lokatorką Inkubatora.

  • Cieszę się bardzo, że zainicjowany przeze mnie Program Wspierania Przedsiębiorczości przynosi wymierne i konkretne rezultaty. Bardzo zależy mi, aby młodzi przedsiębiorcy mieli swoje miejsce w Częstochowie i znaleźli odpowiednią ofertę, a Inkubator jest doskonałym uzupełnieniem innych wprowadzonych zachęt dla przedsiębiorców, np. zwolnień z podatku od nieruchomości i preferencyjnych stawek czynszu w lokalach komunalnych - komentuje Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (mw).