Wsparcie dla przedsiębiorców

Inwestycje i inwestorzy

zapisz-siezaproponuj-temat

 

 

Inicjatywa
Formuła i cel spotkań
Terminy
Kto może wziąć udział?
Jak zgłosić udział ?

Śniadania z Przedsiębiorcami to cykliczne spotkania lokalnych przedsiębiorców z Prezydentem Miasta Częstochowy traktowane jako ważne forum dialogu między środowiskiem przedsiębiorców a samorządem, służące wymianie doświadczeń i wiedzy w sprawach ważnych dla rozwoju częstochowskich firm. Śniadania w obecnym kształcie zostały zainicjowane przez Prezydenta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyka, a ich organizatorem jest Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A.

W przyjaznej atmosferze Parku Przemysłowo-Technologicznego, przy porannej kawie, omawiane są sprawy dotyczące przedsiębiorców oraz ich oczekiwań wobec lokalnego samorządu. W ten sposób Prezydent wsłuchuje się w problemy przedsiębiorców, w ich propozycje, pomysły i sugestie. Jest to także forum dla konsultacji inicjatyw Prezydenta na rzecz rozwoju sektora przedsiębiorczości w Częstochowie.
Dlatego w trakcie Śniadań omawiamy ważne dla przedsiębiorców zagadnienia jak: zachęty inwestycyjne dla firm, wsparcie z programów publicznych, program rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy, możliwości nawiązywania współpracy gospodarczej na rynkach zagranicznych.
Każde ze spotkań to odrębny temat, w trakcie przewidujemy czas na omówienie kluczowego zagadnienia przez eksperta, dyskusję, indywidualne konsultacje czy panele eksperckie.

Śniadania odbywają się cyklicznie - w pierwszy czwartek danego miesiąca.
W wyjątkowych sytuacjach, np. w związku ze świętami czy wakacjami, termin może ulec zmianie – wtedy powiadamiamy o tym na naszej stronie.

Nasze spotkania mają charakter otwarty - serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chcą aktywnie uczestniczyć w działaniach na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w naszym regionie.

Aby móc wziąć udział w Śniadaniu z przedsiębiorcami, wystarczy najpóźniej na dzień przed terminem danego Śniadania zgłosić swój udział w spotkaniu za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

 

04-02     Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyło się kwietniowe spotkanie z przedsiębiorcami, w którym wzięli udział przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych w Katowicach i Mielcu. Ponad 70 ha gruntów w Częstochowie zostanie wkrótce objęte terenami obu tych stref. TRW zapowiada inwestycje i nowe miejsca pracy na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w naszym mieście.


    Niedawno Rząd RP przyjął  rozporządzenie w sprawie włączenia 34,4 ha terenów w rejonie ul. Korfantego i Koksowej do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. W rządowym procesie legislacyjnym jest też rozporządzenie w sprawie zmiany granic Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dotyczące m.in. objęcia obszarem strefy dwóch terenów inwestycyjnych Kusięcka i Skorki (w sumie 36,5 ha).
Dlatego też przedstawiciele obu stref bardzo poważnie potraktowali zaproszenie na spotkanie z częstochowskimi przedsiębiorcami i prezydentem miasta, wystosowane przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie.

    W Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym 3 kwietnia pojawili się m.in. Mariusz Błędowski – dyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, zarządzającej strefą Euro-Park Mielec wraz ze swoimi zastępcami oraz pełnomocnikiem Zarządu ARP, a także Mirosław Bubel – wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


    Obie strefy przedstawiły prezentacje dotyczące ich potencjału, wskaźników, perspektyw rozwojowych, procedur związanych z inwestowaniem, przybliżyły też informacje o terenach w Częstochowie, zachęcając przedstawicieli lokalnego i regionalnego środowiska biznesowego do zainteresowania się tymi działkami. Uzyskanie zezwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej skutkuje pomocą publiczną - zwolnieniami z podatku dochodowego CIT lub PIT – w zależności od formy prowadzenia działalności. O Częstochowie jako najlepszym miejscu do inwestowania mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, przypominając atuty związane m.in. z położeniem, infrastrukturą, kosztami pracy oraz miejskimi ulgami w podatku od  nieruchomości dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy.


- Jestem pełen podziwu dla Częstochowy  - mówił wiceprezes KSSE Mirosław Bubel. – Kierunek działań samorządu jest dla nas naprawdę satysfakcjonujący. Miasto przekazuje do strefy atrakcyjne, dobrze  przygotowane tereny.


    W czasie panelu dyskusyjnego z udziałem zarządców stref, prezydenta miasta, dyrektora zakładów TRW w Częstochowie  Krzysztofa Szwedkowicza i prezesa Agencji Rozwoju Regionalnego Marcina Kozaka, odpowiadano na pytania i wątpliwości przedsiębiorców, którzy byli zainteresowani m.in. bardziej szczegółowymi warunkami i czasem uzyskiwania zezwoleń, długością okresu korzystania z pomocy publicznej czy perspektywami przedsięwzięć inwestycyjnych w kontekście zmian wysokości limitów pomocowych od lipca br. Przedstawiciele firm pytali także o takie konkrety, jak przewidywane ceny działek na terenach, które wejdą do obu stref w Częstochowie.     Dowiedzieli się, że te stawki – zależne od wycen - na pewno będą jednak konkurencyjne w stosunku do cen gruntów oferowanych np. na innych terenach KSSE.


     Rekomendując zalety „bycia w strefie” Krzysztof Szwedkowicz zapowiedział rozwój inwestycji TRW Polska w Częstochowie na terenach leżących w obrębie katowickiej strefy w Częstochowie. Oznaczać to będzie powstanie nowych miejsc pracy w koncernie, będącym obecnie największym pracodawcą w naszym mieście. TRW nie wyklucza też w przyszłości inwestycji na działkach włączanych obecnie do specjalnej strefy.
Informacje o mieleckiej i katowickiej strefie znaleźć można na stronach:

 
www.europark.com.pl

www.ksse.com.pl

 

04-01     04-02

04-03     04-04

04-05